Sıkça Sorulan Sorular

Epoksi, yalıtım ve yapıştırıcı olarak kullanılan, suya, aside ve ısıya karşı yüksek dayanıklılık gösteren bir yapı kimyasalıdır. Güçlü yapısı ve dayanıklılığı sebebi ile farklı endüstriyel alanlarda da kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda mobilya sektöründe yaşanan radikal değişiklikler ve farklı mobilya tarzları ile içeriğindeki bileşenler değiştirilerek farklı versiyonları üretilmiş ve mobilya sektöründe kullanıma uygun hale getirilmiştir.

Epoksi malzemeleri endüstriyel alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kuruduktan sonra oldukça güçlü bir yapıştırma özelliğine kavuşan epoksi reçine malzemeleri günümüzde fabrikalardan, rüzgar tribünlerine ve evlerimize kadar oldukça fazla alanda tercih edilmektedir.

Genellikle iki bileşenli olan epoksi, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takip eden bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır. Cam veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. Epoksi, inşaat alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir. Onarım sırasına uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılır. Epoksi, aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür. Ayrıca, boya veya astar olarak da kullanılır.

  • Estetik bir görüntü sağlar.
  • Dekoratif bir maddedir. İstenilen desen ve görüntüyü vermek istendiğinde tercih edilir.
  • Su, asit ve baz gibi kimyasallara karşı dirençlidir ve direncini uzun yıllar kaybetmez.
  • Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklıdır.          
  • Toz yapmaz, yüzeyi kir tutmaz ve kolay temizlenebilir.
  • Hijyeniktir ve bakteri barındırmaz.
  • Yüzeyi kaymaz ve geçirimsizlik sağlar.
  • İzolasyon özelliği taşır.
  • Uzun ömürlüdür.

Epoksi reçine endüstriyel kullanımın yanı sıra dekorasyon uygulamalarında da çokça tercih edilmektedir. Özellikle epoksi masa yapımı işlemlerinde ceviz masaların oyuklarına renkli ya da şeffaf epoksi reçine doldurularak estetik ve dayanıklı masalar elde etmek mümkündür.

Epoksi reçine, uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken bir madde olmasına rağmen uygulama sonrası tam kürleşme işlemi tamamlandığında herhangi bir tehlike arz etmemektedir. Bu sebeple su depolarının iç yüzeylerinde dahi yalıtım aracı olarak kullanılmaktadır.

Epoksi reçine konusunda en çok bilinen yanlışlardan biri ise, epoksi ile üretilmiş mobilyaların mekanlarda siz fark etmeden kansorejen gaz salgıladığıdır. Bu risk konusunda epoksiler, solventli ve solventsiz epoksi olarak ikiye ayrılır. Söz konusu riski içeren epoksi solventli olan türleridir. Solvent, kimya sanayide kimyasal maddelerde çözücü olarak kullanılan sağlık açısından zararlı bir kimyasaldır. Ancak solventsiz epoksilerin bulunduğu ortamda zararlı gazlar ya da zararlı kimyasallar salgılaması sözkonusu değildir.

Yüksek dayanıklılık amacı ile ile üretilmiş olan epoksi ile üretilmiş mobilyaları, günlük kullanım tarzında kırmanız ya da çizmeniz mümkün değildir. Camı andıran görselliği ile bu konuda bir çok tüketiciyi yanıltmakta olan epoksiyi, şiddetli darbelerde dahi ev, işleri ya da ticari mekanlarda kırmanız ya da çizmeniz mümkün değildir.

Bir çok yapı malzemesinde olduğu gibi epoksinin de farklı marka ve üreticilere ait farklı yapılara sahip epoksi malzemesi vardır. Ve yine bir çok yapı malzemesi türünde olduğu gibi epoksinin de farklı kalitede türleri mevcuttur. Markamız Vena Dizayn, UV dayanımlı, sararma yapmayan kristal şeffaflığına sahip ithal bir epoksi kullanmaktadır. Bu sebeple ürünlerde kullanılan epoksi, uzun süre güneş altında kalmadığı sürece kesinlikle sararma yapmaz.

Pratik deyimiyle, tomruktan biçildikten sonra kurutularak veya kurutulmadan kullanılan ahşap malzemeye masif ahşap denir. Hacmi kaplayan ürünün (ağaç) kaplama veya doldurma olmayan som ve saf halidir. Anlaşılacağı üzere tamamen doğaldır.

Kontrplak, sunta, mdf veya kaplama gibi diğer türler ahşap kompozitlerinin yapıştırıcılarla birbirine tutturulmasından ve bileşimlerinden elde edilmektedir. Yapıştırıcılarla bir araya getirilen yapay ahşap türlerinden farklı olarak masif ahşap, tamamen doğal gerçek ağaç liflerinden oluşur. Hiçbir dolgu maddesi veya yapıştırıcı içermez.

Basit anlamda kurutma ağaçta bulunan ve ağaç malzemenin çürüme ve aşınmasına neden olan suyun dışarı atılması işlemidir. Kurutmanın amacı; organik olan ağaç malzemenin içinde var olan nemi yok ederek mantar oluşumu ve böcek istilası gibi etkenleri yok etmektir. Kurutmayla ağaç malzemenin işlenebilme, tutkallanma ve çivi tutma kabiliyetinin artması gibi mekanik ve teknik üstünlükler kazanmasını sağlamaktır.

Masif ahşap malzemeler oldukça dayanıklı ve geri dönüştürülebilirdir.

Masif ahşap malzemeler çok az bakım gerektirir.

Dayanıklıdır, özellikle vida tutma dayanıklılığı diğer tüm kompozit ahşap malzemelerden daha fazladır.

Zımparalama ve inceltme gibi yenileme işlemlerini çok kolay kaldırır. Masif ahşap eşyaya ikinci, üçüncü veya dördüncü bir yaşam sağlar.

Uzun ömürlüdür; Masif ahşaptan yağılmış bir eşyanın ömrü 200 – 250 sene civarındadır.

Masif ahşap, evlerde bulunan bağıl nemi %45-57 oranında muhafaza ederek, bakteri, mantar ve böceklerin üremesini engelleyecek bir ortam oluşturur. Bu nedenle astım gibi solunum problemlerini minimize edecek koşulların oluşmasını sağlar. Ayrıca ahşap bulunduğu mekanda hava sirkülasyonuna yardımcı olduğundan ortam havasının temizlenmesine katkıda bulunur.

Fırınlanmış masif ahşap malzemeden ürettilen ürünlerin temizliğini hafif nemli bezler kullanarak yapabilirsiniz. Doğal ahşap mobilyalarda yoğun kimyasal içeren kuvvetli detarjanlar kullanmayınız.

Yüksek kalite ve kuruma sürecini tamamlamış doğal ahşap ve kütük mobilyalarda çatlama riski %10 oranındadır. Bu mobilyalarda %90 çatlama oluşmazken zaman içerisinde ürün kullanımına ya da estetiğine zarar vermeyecek, fark edilmesi zor ufak çatlaklar oluşma riski az da olsa vardır.

Vena Dizayn, ürün paketlemesi ve gönderiler konusunda en üst düzeyde hassasiyet gösterir. Seçtiğiniz Vena Dizayn tasarımı size anlaşmalı kargo firmamız aracılığıyla ulaştırılır. Kargoya teslim edilen gönderi hakkında size bilgi verilir ve kargo takip numarası, teslimatı gerçekleştirecek kargo şubesi gibi bilgiler size gönderilir. Paketleme aşaması ve ambalaj ise en hassas olduğumuz süreçtir. Son kalite kontrolden geçen ürünlerimiz ambalaj aşamasına alınır. Bu aşamada birbirine değme riski olan parçalar öncelikle ambalaj ile birbirinden ayrılır ve teması engellenir. Taşıma esnasındaki zararlardan korunması için streç film, balonlu naylon, karton gibi ambalajlara kaplanan ürünler tekrar kontrol edilerek kargoya teslim edilir. Özel hassasiyet gereken bazı ürünlerimizde ise ambalaj süreci bu aşamada dahi bitmez ve ahşap kutulama yapılır. Ahşap kutulamada, halihazırda ambalajlı olan paket, ahşap bir iskelet içerisinde çerçevelenir ve ardından ahşap plakalarla tamamen kutulanır.

Vena Dizayn, orman sağlığı için kesilmiş, doğal olaylar sonrası kırılmış, ömrünü tamamlamış ya da benzeri farklı sebepler ile yaşamına devam etmeyen ağaçları, belli aracılar ile toplayarak, elde edilen ağaçların şekli ve yapısına göre ürünler üreten bir markadır. Bu sebeple ürünlerin her biri özgün ve elde edilmiş ağaçlara göre üretilmiş bir benzeri pek bulunmayan ürünlerdir. Bize bu eşsiz ürünlerin çıkmasını sağlayan doğaya saygıda kusur etmemek ve onun korunmasını sağlamak ana felsefelerimizden biridir.

Vena Dizayn, özel tasarımlara yer veren butik bir üretici firmadır. Aklınızdan geçen tüm tasarımları sizinle birlikte değerlendirmekten, üretimin her aşamasında sizin tasarım onaylarınızı alarak, tasarım sürecini birlikte yürütmekten memnuniyet duyarız. Web sitemizde veya sosyal medya hesaplarımızda gördüğünüz tüm ürünlerin farklı ölçü, renk ve tasarımlarda üretmemiz elbette mümkündür. Taleplerinizi bize iletmeniz, sizi dinleyerek tasarım sürecine başlamamız için yeterli.

Evet, atölyemiz imkanları dahilinde farklı renkler ve boyutlarda da ürünler üretebilmekteyiz. Özelleştirilmiş ürünlerde fiyat farkı oluşabilir ve üretim başladıktan sonra iptal veya iade mümkün olmayabilir. Daha fazla bilgi için iletişim sayfamızdaki kanallar aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma saatleri dahilinde İzmir, Urla’da bulunan atölyemize gelerek ürününüzü teslim alabilirsiniz. Gelmeden önce ürününüzün hazır olduğundan emin olmak ve ulaşım bilgileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Siparişinizi oluştururken sepet sayfasında “Mağazadan teslim” seçeneğini seçmeyi unutmayın.